Nadmorski Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10 - jaką trasę obejmuj

Szlak rowerowy R10 to element międzynarodowego projektu okrężnego szlaku rowerowego prowadzącego wokół basenu Morza Bałtyckiego EuroVelo (EV10). Łączna długość trasy to niespełna 7,9 tys. km i łączy ona najważniejsze nadmorskie miasta: Gdańsk, Rygę, Tallin, Helsinki, Malmo i Kopenhagę.

Cały projekt EuroVelo zakłada stworzenie dwunastu międzynarodowych tras rowerowych w całej Europie, których łączna długość wynosi ponad 60 tys. km. Przez Polskę mają przebiegać odcinki pięciu spośród nich.

Wyznaczanie oraz budowa szlaków odbywa się według specjalnych kryteriów. Celem całego projektu jest rozwijanie turystyki rowerowej w całej Europie. Trasy tworzone są częściowo w oparciu o istniejące ścieżki i drogi. Cała sieć dąży do połączenia dużych miast oraz terenów atrakcyjnych turystycznie.

Na terenie Polski odcinek szlaku biegnie przez trzy północne województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i zachodniopomorskie. Najważniejsze miejscowości na trasie R-10 to Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Mielno, Kołobrzeg, Ustka, Darłowo, Łeba, Władysławowo, Gdynia i Sopot.

Część szlaku jest już gotowa, pozostałe odcinki są obecnie w budowie. Projekt obejmuje nie tylko same trasy, ale także stworzenie bazy atrakcji turystycznych i usług rowerowych na trasie.

Informacje oraz mapa pochodzą ze stron stron www.eurovelo.com oraz eurovelo10.pl
Ostatnia aktualizacja - maj 2021r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.chlopy.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0